Unlimited Powerpoint templates, graphics, videos & courses! Unlimited asset downloads! From $16.50/m
Advertisement
 1. Business
 2. Logo Design
Business

20 Најдобри туристички агенции и туристички идеи за дизајн на логото на логото

by
Length:MediumLanguages:

Macedonian (Македонски јазик) translation by Stefan Nikolov (you can also view the original English article)

Логото е симбол што се користи за идентификација на вашиот бизнис. Тоа им кажува на потенцијалните клиенти и клиенти концизно и ефективно за што се работи вашиот бизнис. Со своите слики, облици, бои и / или фонтови, има за цел да го направи вашиот бизнис веднаш препознатлив и да го разликува од која било друга компанија на вашиот пазар.

За бизнисите во суперконкурентни индустрии како што е туризмот, од клучно значење е од кога било да го изберете најдобриот дизајн на лого на патување за да ја одредите вашата туристичка компанија за разлика од останатите. Но, што е добро дизајнирано лого и како го наоѓате?

5 Карактеристики за најдобар дизајн на патни логоа

Добро дизајнираното лого за патување има пет клучни квалитети кои треба да ги знаете и да ги имате на ум:

 1. Едноставност. Ова не може да се пренагласи кога станува збор за најдобрите дизајн на логото на патувања. Едноставно патување лого не само што ќе го направи вашето лого лесно да се користи во различни медиуми, но исто така ќе го олесни препознавањето.
 2. Меморабилност. Целта на логото за патување е да го идентификувате вашиот бренд, различен од другиот, за да го привлечете вниманието на гледачот и да оставите позитивен впечаток. Затоа, постои причина, дека логото на најдобрите туристички агенции мора да биде незаборавно.
 3. Релевантност. Логото на Вашата туристичка компанија треба да ги одразува услугите кои ги нудите во изборот на бои, фонтови, форми и слики. Ова е она што ќе го направи и ќе го задржи релевантно за вашата целна публика.
 4. Разновидност. Најдобрите дизајни за лого на патување се разноврсни бидејќи треба да работат низ различни медиуми. Треба да можете да ги намалите или намалите, да ги користите во печатена форма или на интернет, и тие треба да изгледаат одлично под никакви околности.
 5. Безвременост. Конечно, логото на големите туристички агенции треба да биде безвременско - што значи дека не треба да бидат толку тренди што изгледаат дека се датираат 10 или 50 години од сега.

Значи, сега кога имате добра идеја за петте најважни особини што треба да ги поседува логото на вашето патување, ајде да погледнеме како можете да направите прекрасно патување лого без да ја прекршите банката.

Како да креирате лого на туристичка компанија брзо и лесно

Во овие тешки економски времиња, секој бизнис треба да ги одржи трошоците за работа колку што е можно пониски, без да го жртвува квалитетот. Без разлика дали сте туристичка агенција, туристичка компанија, хотели или води блог за патување, ако сте на пазарот за лого на туристичка компанија по поволна цена, имаме совршено решение за вас. Со логото на создателот на логото, прекрасен логоарен генератор од Placeit, можете лесно и безболно да направите неверојатни туристички логоа.

Да речеме дека ќе започнеш нов бизнис за патување и барате логото на совршената туристичка агенција, се што треба да направите е да ги следите овие пет едноставни чекори за да имате свој специјален лого за неколку минути.

1. Одете во Placeit и пријавете се на услугата бесплатно.

2. Изберете Logos во менито, внесете го вашето бизнис име во лентата за пребарување и изберете Патување од паѓачкото мени.

Online Logo Maker at Placeit

3. Погледни ги логоата за патување и одберете го оној кој ви се допаѓа најмногу.

A Selection of Travel Logos at Placeit

4. Сега можете да го прилагодите вашето дефиниција за лого колку што сакате.

 • Почнувајќи од контролите од лево, можете да додадете текст и да го промените стилот и бојата на фонтот за да одговараат на вашиот бренд.
 • Преминувајќи кон контролите на десната страна, можете да ги промените позадината, главните и акцентните бои за да одговараат на вашиот бренд.
 • Можете исто така да експериментирате со широк избор на различни слики за да најдете некој кој е незаболен и релевантен за вашиот бизнис, или едноставно да се држиш со сликата што првично ја избравте.
customize your logo
 • Скролувајќи ја страницата, имате две дополнителни опции. Можете да ги видите вашите избрани бои кои се применуваат на различни стилови на лого за повеќе инспирација за лого дизајн на патувања, или ако заглавите и имате потреба од уште повеќе идеи за лого на туристичка компанија, можете да пробате една од понудените поставувања.
Travel Logo Presets and Templates5. Откако ќе бидете задоволни со вашиот дизајн, кликнете на копчето Преземи на врвот на екранот и преземете го вашиот дизајн за мала надокнада или ако редовно треба да креирате логоа, флаери, постери, банери за социјални медиуми итн., Тогаш месечниот план можеби е најдобриот договор за вас.
download your travel logo

Сега, кога сте сигурни за тоа како да го искористите нашиот корисен лого создател, тука се 15 идеи за логото на лого на патување од Placeit Logo Maker за да ве инспирираат.

15 најдобри идеи за патување и турнеја

Без разлика дали барате инспирација за лого дизајн на логоа, дизајн на лого на туристички логори или најдобар дизајн на логото за вашиот нов туристички блог, овие 15 најдобри туристички логоти кои ќе бидат прикажани овде ќе ве возбудуваат за создавање на лого на вашата туристичка компанија.

Placeit Logo Maker

1. Лого за летни одморалишта

Нека вашите клиенти знаат дека сте специјализирани во организирање на одмори во тропските одморалишта низ целиот свет со логото на одморалиштата. Овој прекрасен изречен цртеж има гроздобен квалитет и сите елементи може да се прилагодат за да одговараат на вашиот бренд.

Vacation Resorts Logo

2. Создавач на лого за Туристичка агенција за пустиња

Ако барате лого на туристичка агенција со фокус на природата или пустината, обидете се со шаблонот за создавање на логото на публиката. Овој образец нуди голем број на прекрасно дизајнирани логоа фокусирани на големиот отворено и е обврзан да го привлече окото на љубителите на природата во потрага по бизнис за да се организира совршената пустина бегство.

Logo Maker for Wilderness Travel Agency

3. Едноставна Патување логото создателот

Шаблонот Simple Travel Logo Maker користи прекрасни модели на графички линии за да изгради задебелен и апсење лого. Одличен лого за патување за вашиот нов туристички блог, едноставниот патувачки лого творец нуди многу одлични можности за персонализирање за да го направите шаблонот свој и да одговара со вашиот идентитет на вашиот бренд.

Simple Travel Logo Maker

4. Минималистички туристички логото создателот

Друг одличен шаблон за лого за блогерите и за влијателите на социјалните медиуми, шаблонот за минималистички туристички логото создава иконични форми и зачудувачки патнички слики за да ја пренесе магијата и мистеријата на патувањето.

Minimalistic Travel Logo Maker

5. Создавач на логото за Круз агенција

Продажба на крстарења? Дали вашето лого го одразува вашиот бизнис со шаблонот за креатор на логото на креаторот на крстарење, кој има стилски антички цртеж на брод на океанот. Прилагодете ја вашата слика со промена на видот и бојата на фонтот и да ги промените боите што се користат на сликата за да го одразуваат вашиот бизнис бренд.

 Logo Maker for Cruise Agency

6. Создавач на логоа за туристички агенции

Шаблонот за создавачот на логото за бизнис туристички агенции е лого на туристичка агенција за агенции што ги задоволуваат деловните луѓе. Логото има одредена формалност на стил кој комуницира професионалност и сигурност.

Logo Maker for Business Travel Agencies

7. Камп за туристичка агенција на Камп

Ако вашите целни клиенти се љубители на кампување, шаблонот за логото на Кампълътът на патувањето ќе ви се допадне. Логото го користи компасот, критична алатка за туристите и камперите, како централна слика, и ви овозможува да ги промените боите и текстот околу сликата за да го дадете логото на вашиот сопствен потпис.

Camping Travel Agency Logo

8. Неверојатни туристички агенции за создавање логоа

Многу луѓе овие денови прават неконвенционални животи надвор од патувањето. Ако сте дигитален номад кој сака да креира уникатен логорен стил на животниот стил за да привлече следбеници и да го зголеми вашиот кредибилитет на интернет, не изгледа повеќе од Amazing Travel Agency Agency Maker.

Amazing Travel Agency Logo Maker

9. Шаблони на логото за места за патување

Уште една одлична опција за тур-операторите е логото на шаблони за патување сајтови. Без разлика дали возите патувања во европски градови, тропски острови или планински авантури, тука е дизајнот на логото на патување за вас.

Logo Templates for Trip Sites

10. Лого на туристичката агенција

Дали сте агенција која се фокусира на наоѓање на најдобрите летови за вашите клиенти? Направете прекрасно лого за да го промовирате вашиот бизнис и да привлечете нови клиенти со шаблонот за дизајн на логото на туристичката агенција. Образецот, во кој е прикажан обликот на авионот, како што тој полета, ќе им каже на потенцијалните клиенти токму она што го правите со еден поглед.

Travel Agency Logo

11. Создавач на логото на туристички агенции

Ако горниот образец на логото на туристичката агенција не е сосема она што го барате, дефиницијата за логото на туристичката агенција може да биде повеќе од вашата чаша чај. Уште едно одлично лого за агенции кои се специјализирани за летање со авион, овој образец користи малку потресена текстура во буквите и иконите за да создаде привлечен антички изглед.

Travel Agency Logo Maker

12. Патување турнеја логото

Шаблонот на логото на патувачката турнеја е одличен дизајн на лого на туристички компании за бизниси кои водат широк избор на тури. Само скролувајте низ иконите десно од шаблонот и пронајдете оној што одговара на видот на туристите што ги нуди вашата фирма, ги модификувате боите и фонтовите за да одговараат на вашиот бренд, и сите сте поставени.

Travel Tour Logo

13. Надворешна логото на логото на компанијата

Прекрасно патување и патувања со лого со фокус на природата е Шаблон на логото на Outdoors. Образецот содржи стилски надворешни форми кои го опфаќаат изборот на внатрешна графика на планините, океаните, шумите итн. Сите елементи можат да се прилагодат според вашите бизнис потреби.

Outdoors Company Logo Template

14. Создавач на логото со икони на плажа

Дали сте специјализирани за патување во тропски дестинации? Ако е така проверете логото создателот со икони на плажа. Ова игриво лого повикува на зимски паузи на сонце, сурфање и песок. Како и со сите логоа кои се прикажани овде, овој е целосно прилагодлив.

Logo Maker with Beach Icons

15. Создавач на логото за туристички водичи

Заокружување на нашата листа е логото Создателот за туристички водичи, прекрасен квартет на слики со сонце, авион, вода и една планина. Брилијантен патување и патувања со лого за водичи за природа и компании специјализирани за патување до големите отворено.

Logo Maker for Tour Guides

5 Повеќе туристички компанијата логото дизајни

Како страшно како што тоа го поставуваат, тоа не е единствената локација за инспирација за одлично патување на лого. Envato Elements, исто така, има некои страшни туристички логоа на туристички компании. Можете да преземете колку што сакате за една голема цена.

Logo Design at Envato Elements

Еве само пет логоа за да започнете:

1. Шаблон за логото на патници

Шаблон за логото на патници е кул и имагинативно лого кое ја зема идејата за патување кон следната димензија, простор. Добро, па не можеме навистина да патуваме во вселената, но ова стилско и разноврсно лого дефинитивно ја комуницира таа идеја за патување без ограничувања. Образецот доаѓа во две датотеки, .ai и .eps. Тоа е целосно приспособливо и приспособливо.

Traveler Logo Template

2. Летни и туристички логото на шаблони

Лето и патување Logo Templates е одличен пакет на идеи за лого на туристички компании кои ќе се жалат на широк спектар на специјалисти за туристичка индустрија. Пакетот нуди 12 убаво рачно нацртани патувања и шаблони на логото на логото. Тие се претставени како датотеки .ai, .eps, .psd и .png кои се целосно уредни и лесно прилагодени со користење Adobe Illustrator или Photoshop.

Summer Travel Logo Templates

3. Патување лого

Логото за патување, наменето за денешниот блогер за патувања, Патувачкиот лого одликува со одлична илустрација на ватенд VW тип комбе, комплетен со багажник, сурфање и палма. Логото е векторски дизајн кој доаѓа во .ai и .eps формати на датотеки, и е целосно приспособлив за да одговараат на вашите потреби. Дадена е датотека за помош.

Travelling Logo

4. Логоа за мини линии на природата

Логото на Mini Nature Line е одлична колекција од 10 природни патувања и туристички логоа кои ќе ви го отежнат спогодувањето само на еден. Секоја од датотеките .ai, .eps и .psd е лесно уредувана и може да се промени во Illustrator или Photoshop.

Mini Nature Line Logos

5. Писавек

Ние ја завршуваме нашата листа со Pisawek, лого со елегантен авион со патеки за кондензација кои се силуети против сонцето или месечината. Ова прекрасно уверено и чисто лого ќе се жали на туристички агенции, компании за аеродроми, туристички блогери и други. Тоа е доставено во .ai и .eps датотеки и, како и другите логоа кои се прикажани тука, е целосно приспособлив.

Pisawek

Изберете свој лого за патување

Таму го имате! 20 одлични туристички компании лого идеи од Placeit и Envato Elements за кои можете да изберете. Патем, ова се само мал избор на стотици шаблони за лого кои имаат на располагање, па ако ниту еден од нив не одговара на вашите потреби, има многу други одлични опции за избор.

Проверете ги сите, и изберете оној кој е во право за вас. Дозволете ни да знаете во коментарите подолу, ако сте нашол совршено лого за вашата компанија и која е. Би сакале да слушнеме од вас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Looking for something to help kick start your next project?
Envato Market has a range of items for sale to help get you started.