Advertisement
 1. Business
 2. BigCommerce

BigCommerce vs Shopify: Како да го избере најдобриот софтвер за онлајн продавници

Scroll to top
Read Time: 12 min
This post is part of a series called How to Use BigCommerce to Make Your Online Store (Starter Guide).
15+ BigCommerce Design Tips for Better eCommerce Websites

Macedonian (Македонски јазик) translation by Stefan Nikolov (you can also view the original English article)

Кога станува збор за градење на вашата продавница за електронска трговија, од клучно значење е да изберете платформа која може да скала и да расте додека вашиот бизнис расте.

А сигурен платформа која ви ги дава сите алатки потребни за да управувате со вашата продавница, и да им обезбеди на своите клиенти одлична услуга, ќе одам долг пат кон обезбедување дека тие одат далеку среќни со нивното купување и, уште поважно, да се вратат.

Во светот на е-трговија, две многу популарни платформи се Shopify и BigCommerce.

Shopify е добро воспоставена платформа, нудејќи ја нивната хостирана платформа од 2004 година, додека BigCommerce е релативно млада компанија која започна да ја нуди својата платформа како е-трговија решение во 2009 година.

Двете платформи имаат многу да им понудат на постојните сопственици на продавници, како и на оние кои штотуку почнуваат.

BigCommerce vs Shopify Which is the best online store software for youBigCommerce vs Shopify Which is the best online store software for youBigCommerce vs Shopify Which is the best online store software for you
BigCommerce vs Shopify: Кој е најдобриот софтвер за онлајн продавница за вас?

Во оваа статија, ги разгледуваме придобивките од двете платформи со детален изглед во BigCommerce против Shopify. На тој начин, можете да ја користите најдобрата eCommerce платформа која е во право за вашата онлајн продавница.

Краток преглед: BigCommerce vs Shopify

Кои треба да ги користите? Shopify или BigCommerce? Кој е најдобриот софтвер за онлајн продавница за вас?

И BigCommerce и Shopify се хостирани платформи, што значи дека не треба да трошите екстра пари за хостинг и инсталирање на дополнителен софтвер.

Во однос на можностите, двете платформи нудат административен интерфејс, кој е лесен за користење, каде што можете да ги додавате вашите производи, да го прилагодите изгледот на вашата продавница, да управувате со целиот инвентар, да управувате со испораките и да ги обработувате нарачките.

Тие, исто така, нудат збир на маркетинг функции кои вклучуваат е-мејл маркетинг, социјални медиуми интеграција, блогирање способности, и напуштени количка потсетници.

Сега, ајде внимателно да ја разгледаме секоја платформа (почнувајќи од BigCommerce, а потоа да копаме во деталите на Shopify):

1. BigCommerce - Гледај во длабочина

BigCommerce е домаќин е-трговија платформа која неодамна беше подложена на голем ребренд, подобрена за постоечките карактеристики, и воведе многу нови.

Use BigCommerce to make your online storeUse BigCommerce to make your online storeUse BigCommerce to make your online store
BigCommerce онлајн продавница софтвер, e-commerce платформа.

Тоа е единствениот софтвер за онлајн продавница, кој директно се интегрира со Google Merchant Center, кој им овозможува на корисниците да ги промовираат своите производи во Google Shopping.

Некои од главните карактеристики на BigCommerce вклучуваат:

 • Слободни и платени одговорачки теми кои лесно се прилагодуваат
 • Безбедна количка
 • Интеграција со главните портали за исплата како што се Stripe, PayPal, Apple Pay и многу повеќе
 • Многу маркетинг алатки кои вклучуваат способност да се продаваат на повеќе платформи како Амазон пазар, Фејсбук, eBay, Pinterest, интеграција со разни е-мејл провајдери и повеќе
 • Инвентар за управување, превозот, и враќа системи
 • Мулти-валута поддршка
 • Dropshipping и складирање интеграција
BigCommerce feature setBigCommerce feature setBigCommerce feature set
BigCommerce e-commerce онлајн продавница софтвер карактеристики.

Оваа онлајн продавница платформа прави храбар тврдат дека ги нуди сите карактеристики потребни за да расте и забрзување на вашиот бизнис. Тој нуди планови кои се погодни за големи, добро воспоставени бизниси и брзорастечки брендови.

Ајде да ги погледнеме основните карактеристики на BigCommerce:

Големи теми и Дизајн опции

Кога станува збор за теми, BigCommerce во моментов нуди 91 тема за избор, бесплатно и платена. Платените теми варираат во цените од 145 до 235 долари и се поделени во неколку категории кои се грижат за различни ниши.

LaParis BigCommerce ThemeLaParis BigCommerce ThemeLaParis BigCommerce Theme
Тема LaParis BigCommerce - достапна на ThemeForest.

Исто така, постојат многу премиум трети лица BigCommcere теми на нашиот пазар кои можат да се користат за различни цели.  Tие доаѓаат со одлични карактеристики кои ќе ви помогнат да креирате атрактивна продавница брзо. Прегледајте преку нашиот куриран избор на најдобрите теми BigCommerce:

Вреди да се спомне дека сите теми се оптимизирани за мобилни уреди и доаѓаат со многу можности за прилагодување за прилагодување на шемата на бои на вашиот сајт, избирање на различен фонт, додавање на свое лого, фавион и друго. Исто така, ќе најдете функции како што се брз изглед на производот, мега менија, обележани производи рингишпил, и способноста да се создаде листи за желби.

Можете да користите една од овие професионални теми на BigCommerce за да ја дизајнирате вашата онлајн продавница, да научите како:

Бренда Барон

BigCommerce доаѓа со напредни опции за оптимизација дизајнирани да помогнат во возењето сообраќај кон вашата продавница. За почеток, можете да го модифицирате името и описот на производот, да ги оптимизирате сликите на производите и внесете клучни зборови специфични за секој производ.  Можете исто така да ја искористите можноста да наведете производи на најголемите мотори за споредба на производи како што се Nextag, PriceGrabber, Shopping.com и други.

Згора на тоа, BigCommerce користи сопствена мрежа за испорака на содржина за да ги оптимизира времето за вчитување на вашата продавница. Други карактеристики кои ќе ви помогнат во рангирањето на пребарувачот вклучуваат теми оптимизирани за мобилни уреди, HTTPS сајт, автоматски sitemaps, микроподатоци и многу повеќе.

Интеграција на плаќања

Кога станува збор за прифаќање на плаќањата, BigCommerce се интегрира со повеќе од 60 платежни портали, вклучувајќи PayPal и Stripe. Можете исто така да собирате офлајн плаќања и да ги обработите во повеќе валути и целосно да ги прилагодите вашите цени за испорака.

Зошто треба да размислите за користење на BigCommerce

Примарниот фокус на BigCommerce е да ги понудиме сите потребни алатки за да го забрзате вашиот бизнис. Како таква, тоа е многу пренамена управувано и доаѓа со импресивни карактеристики кои ги зачувуваат нивните тврдења.

Платформата ви овозможува да креирате разни промоции и купони за да ја зголемите продажбата на врвот што ќе ви овозможат да продавате на разни пазари на трети лица директно од вашата продавница на BigCommerce.

Секој клиент на BigCommerce ќе добие кредити за AdWords, за да можете да започнете со рекламирање на вашата продавница заедно со способноста да ги користите вградените апликации за социјалните медиуми и да ги фатите е-адресите од вашите клиенти.

Во однос на управувањето со инвентар, можете лесно да доделите различни категории за вашите производи и да ги обработувате сите дојдовни нарачки. Благодарение на интеграцијата со провајдерите на добавувачи од трети лица, како што е ShipperHQ, можете дури и да управувате со извори на производи и исполнување.

Конечно, BigCommerce нуди интеграција со други апликации и софтвер кој ќе го олесни управувањето со вашите дневни операции. Некои од интеграциите вклучуваат QuickBooks, Olark LiveChat, Optimizely и многу повеќе.

Сервисот за корисници и поддршката

Сервисот за корисници и за поддршката е друга област во која BigCommerce има за цел да ги даде сите алатки и поддршка што можеби ќе ви бидат потребни.  Административната табла овозможува лесен пристап до нивниот портал поддршка, плетеницата на онлајн упатства и како да видеа. Вие исто така ќе добиете пристап до свој посветен консултант и 24/7 разговор, електронска пошта и телефонска поддршка од САД.

Планови за цени

BigCommerce во моментов нуди 4 ценовни планови.

Нивниот Стандарден план е со цена од 29,95 $ месечно и доаѓа со следните карактеристики:

 • Неограничени производи
 • Неограничено складирање и пропусен опсег
 • Повеќекратна продажба на каналот
 • Способноста да се прифатат кредитни картички и PayPal
 • Нема такси за трансакции
 • 24/7 поддршка на агентот за живеење

Според нивниот веб-сајт, овој план е најдобро прилагоден за бизниси кои заработуваат до 50.000 долари годишно.

Планот Плус е со цена од 79,95 $ месечно и е наменет за бизниси кои заработуваат до 150,000 долари годишно. Доаѓа со карактеристики вклучени во Стандардниот план плус:

 • Превозник во реално време
 • Напуштен количка штедач
 • Напредна сегментација на купувачи

Про планот вклучува сè од планот Плус и е погоден за бизниси кои заработуваат до 400.000 $ годишно во продажба. Тоа е цена од 245,95 $ и ви дава можност да овозможите прегледи на Google и додадете ја филтрираната функција за пребарување во вашата продавница.

Конечно, нивниот претприемнички план се препорачува за бизниси со големи количини и големи брендови. Тоа бара да го повикате нивниот тим за поддршка за сопствени цени. Овој план доаѓа со посветен SSL сертификат и IP адреса, како и приоритетна поддршка.

Сега ајде да погледнеме длабоко во Shopify и да видиме како таа се споредува со BigCommerce:

2. Магазин - Гледај во длабочина

Како BigCommerce, Shopify е хостирана платформа која ви овозможува брзо создавање на вашата онлајн продавница.

Shopify eCommerce platformShopify eCommerce platformShopify eCommerce platform
Shopify онлајн продавница софтвер, е-трговија платформа.

Една од предностите на Shopify е способноста да се користи нивното копче "Shopify", кое е елемент сличен на копчињата на PayPal, кои можете да ги вградите на постоечка веб-страница или на страната на вашата компанија на Фејсбук.

Главните карактеристики на Shopify онлајн продавницата платформа вклучуваат:

 • Голем избор на теми достапни од Shopify и многу повеќе професионални Shopify теми достапни на нашиот ThemeForest пазар со одзив дизајн.
 • Интеграција со повеќе од 70 платежни портали + Купувај плаќања
 • Маркетинг и оптимизација карактеристики како што се интеграција со е-мејл провајдери, социјалните медиуми, и способноста да се продаде на Фејсбук.
 • Управување со инвентар
 • Мобилна апликација за да може да управувате со вашата продавница во движење
Shopify eCommerce online store featuresShopify eCommerce online store featuresShopify eCommerce online store features
Shopify e-Shop онлајн продавница карактеристики.

Купувајте теми и опции за дизајн

Shopify нуди бесплатни и платени теми кои се движат од $ 100 до $ 180. Слично на BigCommerce, темите се организирани според специфична индустрија и може лесно да се прилагодат.

Everything Shopify online store themeEverything Shopify online store themeEverything Shopify online store theme
Сè што Shopify Theme - достапно на ThemeForest.

Има и многу повеќе свежи продавници на Shopify на тема ThemeForest, кои вклучуваат функции како што се интеграција на билтени, lookbook, опции за брз преглед на производи, зумирање на можности и 360-степен поглед, комплетна контрола на прилагодување, мега-менија, социјално споделување и многу повеќе.

Пребарувајте низ нашиот куриран избор на најдобрите теми на Shopify за правење на вашата онлајн продавница:

SEO алатки

Кога станува збор за оптимизација, Shopify онлајн продавницата платформа ги следи сите најдобри SEO практики и автоматски генерира валидна .XML мапа за вашата продавница. Можете исто така да оптимизирате описи на производи, наслови и слики.

Платформата користи наменски сервери кои помагаат при вчитување на времето и вклучуваат SSL сертификат за секој план, бесплатно.

Интеграција на плаќања

Споменавме дека Shopify се интегрира со повеќе од 70 платежни портали, но платформата исто така ви дава можност да користите Shopify Payments, која ви овозможува да прифатите плаќања со кредитна картичка на вашиот сајт, без претходно да одите преку трета страна.

Зошто треба да размислите за Shopify

Најголемата продажна точка на Shopify е нивниот пристап без пристап. Можете да поставите полноправна онлајн продавница со леснотија, како и да ги искористат предностите на нивниот Lite план и копчето Shopify, ако не сте подготвени да ја стартувате вашата продавница само уште.

Можете да нудите попусти кодови и подарок картички за вашите клиенти и да го промовирате своето присуство на социјалните медиуми додека истовремено градите своја листа на е-пошта. Самата платформа нуди интуитивна контролна табла и ви овозможува да го користите нивниот drag and drop веб градител.

Во однос на интеграцијата на апликации од трети лица, Shopify нуди интеграција со алатки како QuickBooks, ShipStation, MailChimp, ZenDesk и многу повеќе. Тие исто така нудат збир на бесплатни алатки како што се нивниот логото создавач, генератор на фактури, создавач на бизнис картички, калкулатор за профитна маргина и многу повеќе.

Поддршка на корисниците

Shopify доаѓа со детална документација и енергична заедница за поддршка, како и 24/7 тим за поддршка.

Трошоци

Shopify нуди три цените групи.

Планот со најниски цени е со цена од 29 долари и ги вклучува следните карактеристики:

 • Неограничен број на производи
 • 2 членови на персоналот
 • Печати ознаки за испраќање
 • Анализа на измама
 • Рачно креирање на нарачки
 • Кодови за попуст
 • SSL сертификати

Следното ниво е со цена од 79 долари и им дава можност да додадете професионални извештаи, да додадете 5 членови на тимот и автоматско напуштање на е-пошта за наплата на количка.

Најскапиот план е со цена од 299 долари и вклучува сè од нивниот план Shopify заедно со способноста да се користат стапки за испорака од трети страни и напредно известување.

Кој треба да избереш? (BigCommerce vs Shopify)

И BigCommerce и Shopify доаѓаат со карактеристики кои ги прават атрактивен избор за сопствениците на бизниси кои сакаат да започнат со својата онлајн продавница. Сепак, постојат и некои недостатоци што треба да ги разгледате пред да ја донесете вашата конечна одлука.

1. BigCommerce добрите и лошите страни

Иако BigCommerce е помлад од Shopify, тој има доста удар во однос на можностите. Еве ги најголемите добрите и лошите страни на платформата:

Добрите

 • Моќни маркетинг карактеристики кои вклучуваат способност да се продаваат на трети лица платформи надвор од кутијата
 • POS интеграција
 • Нема такси за трансакции
 • Изнајмување на една страница
 • Мобилни одговорени теми
 • Сеопфатна поддршка
 • Достапни трошоци за обработка на кредитна картичка

Конс

 • Помалку теми за избор
 • Помалку апликации да избираат кога станува збор за трети лица интеграции
 • Нема мобилна апликација

2. Свири ги добрите и лошите страни

Shopify доаѓа со свој сет на добрите и лошите страни:

Добрите

 • Голем избор на теми
 • Голем избор на апликации од трети страни
 • POS интеграција
 • Достапни се повеќе платежни портали
 • Подобра категоризација на производи каде што можете да креирате колекции на производи

Конс

 • Нивниот најскап план е поскап од BigCommerce
 • Нема мајчин способност да се продава на пазари во трети лица
 • Забрането враќање на е-пошта на е-пошта има ограничено време на час
 • Ограничени производи варијации
 • Користењето надворешен платежен портал вклучува такса за трансакција која се движи од 2,0% до 0,5%

BigCommerce или Shopify?

Сите работи се сметаат, и Shopify и BigCommerce се докажани како водечки е-трговија платформи. И двајцата доаѓаат со моќен сет на функции, иако вреди да се спомене дека BigCommerce нуди повеќе функции на нивните пониски цени, отколку Shopify.  BigCommerce, исто така, нуди подобро известување за ниските нивоа на цените и не додава надоместоци за трансакции.

Shopify, од друга страна, има повеќе теми за да избере и нуди интересни бесплатни алатки за мали бизниси кои се само да почнат онлајн и да почнат да создаваат сопствен бренд. Можете исто така да управувате со вашата продавница од телефонот или од таблетот кој што е корисен кога работите во движење.

Изгради онлајн продавница со BigCommerce или Shopify

Конечниот избор зависи целосно од вашите преференции и целокупните цели што ги имате за вашата онлајн продавница. Ако сте заинтересирани да ја одгледувате вашата продавница и да го промовирате на колку што е можно повеќе канали, размислете за пробање на BigCommerce и да пребарувате низ изборот на тема BigCommcer за да започнете.

Ако само сакате да започнете и сакате да започнете со добро дизајнирана продавница со која можете да управувате од било каде, погледнете ги нашите теми на Shopify eCommerce и потпишете се за еден од плановите на Shopify.

Advertisement
Did you find this post useful?
Want a weekly email summary?
Subscribe below and we’ll send you a weekly email summary of all new Business tutorials. Never miss out on learning about the next big thing.
Advertisement
Start your 7-day free trial*
Start free trial
*All Individual plans include a 7-day free trial for new customers; then chosen plan price applies. Cancel any time.