7 days of PowerPoint templates, graphics & videos - for free!* Unlimited asset downloads! Start 7-Day Free Trial
Advertisement
  1. Business
  2. Software

Најдобрите бесплатни онлајн презентации софтверски алатки за 2018 година

Scroll to top
Read Time: 14 mins

Macedonian (Македонски јазик) translation by Stefan Nikolov (you can also view the original English article)

Во одреден момент или на друг, повеќето од нас треба да создадат слајдшоу. Можеби сте водење на мал бизнис, и сега треба да дадете презентација за продажба. Или можеби сте ученик и вашата задача е да создадете слајдшоу. Во секој случај, веројатно немате многу да трошите на презентациска софтверска алатка.

Online Presentation SoftwareOnline Presentation SoftwareOnline Presentation Software
Звучник кој користи онлајн презентациски софтвер. (Графички извор)

Ако ви треба алатка за да ви помогне да креирате презентации, но сте на ограничен буџет, можеби мислите дека сте надвор од среќа. За среќа, постојат неколку добри бесплатни онлајн презентации софтверски алатки за вас да се разгледа.

Во овој пост, ќе делиме 16 бесплатни онлајн презентации софтверски пакети. Ние ќе ги опишеме сите и ќе ги посочиме клучните карактеристики. Исто така, ќе објасниме што да барате при изборот на вашиот софтвер за онлајн презентација. Конечно, ќе ги споделиме ресурсите што можете да ги користите со некој софтвер за онлајн презентација.

Водич за правење големи презентации (бесплатна е-книга преземање)

Making Great Presentations eBook Free DownloadMaking Great Presentations eBook Free DownloadMaking Great Presentations eBook Free Download

Но, прво, земете ги советите за презентација на убијци и професионалните стратегии во нашата бесплатна е-книга: Целосно упатство за давање одлични презентации. Преземете го сега, пред да се нуркате во овој напис.

Што да барате во бесплатен онлајн презентација софтвер

Само затоа што вашиот софтвер, не значи дека не ви треба добра алатка за презентација на софтвер за работа. За среќа, многу бесплатни алатки за онлајн презентација ги имаат сите карактеристики што ви се потребни за да се создаде екс-презентација.

Еве неколку работи што треба да ги барате кога избирате алатка за презентација:

  • Леснотија на користење. Вие не сакате да потрошите часови и часови за учење како да ја користите алатката за презентација. Добар софтвер за презентација треба да биде лесен за учење и да има доволно ресурси за обука.
  • Увоз / извоз карактеристики. Вашата презентација софтверска алатка треба да биде компатибилна со популарни формати на датотеки. Исто така, имајте на ум дека во одреден момент можеби ќе сакате да ја изнесете вашата презентација во друга алатка.
  • Соработка во реално време. Тимската работа станува се поважна во денешното професионално опкружување. Со вистинската веб-базирана алатка, вие и соиграчот можат да работат заедно на презентациски проект.
  • Облак пристап и складирање. Тоа беше да се биде дека кога сте биле далеку од вашиот компјутер, не можеше да работи на вашиот проект, додека не се врати. Со алатка базирана на облак, тоа веќе не е проблем. Пристапете до вашата работа насекаде каде што има интернет врска.
  • Аудио / видео способности. Мултимедијата стана норма за слајд шоу. Ако сакате вашата презентација навистина да издвоите, размислете за додавање на аудио или видео компонента.
  • Добра техничка поддршка. Што ќе правите ако нешто тргне наопаку додека ја креирате презентацијата? Побарајте презентациска софтверска алатка со добри ресурси за поддршка, како што се трети страни, силна онлајн помош или ресурс за помош.

При изборот на онлајн презентација софтверска алатка имајте на ум вашите идни потреби. Ако работите со бизнис кој е веројатно да расте, може да биде добра идеја да започнете со бесплатна верзија на презентациска софтверска алатка со премиум верзија со карактеристики што можеби ќе ви требаат додека вашиот бизнис расте.

Зошто шаблоните ви помагаат да креирате моќни презентации

Друга работа ако сте нови за создавање слајд шоу и вашиот буџет е ограничен е дизајнерскиот аспект. Без разлика дали сте сопственик на бизнис или студент, сакате вашата презентација да изгледа добро, така што ќе направите добар впечаток.

Ако не си дизајнер, можеби ќе се борите да создадете привлечен, примамлив дизајн за вашата презентација. И, се разбира, веројатно немате буџет да ангажирате некого за да креирате слајдшоу дизајн за вас.

Има решение за буџетот! Шаблони се достапни за многу алатки за презентација, на мал дел од она што би чинело да ангажира професионален дизајнер. Се разбира, некои софтверски алатки вклучуваат некои основни шаблони - но вашата презентација ќе заврши со изглед како сите останати со вклучените шаблони.

Ако не си дизајнер, можеби ќе се борите да создадете привлечен, примамлив дизајн за вашата презентација. И, се разбира, веројатно немате буџет да ангажирате некого за да креирате слајдшоу дизајн за вас.

Шаблоните на трети лица можат да помогнат. За ниска цена, добивате професионално дизајниран образец кој можете да го прилагодите за вашата презентација. . Envato Elements е добар извор на презентациски шаблони од трети лица. Envato Graphic River е уште еден добар извор

Еве погледнете некои популарни шаблони:

Бесплатни онлајн презентации софтверски алатки - добро познати алатки

Сега кога знаете што да барате во софтверот за бесплатна презентација, ајде да испитаме некои од најпопуларните опции. Еве еден поглед на бесплатните верзии на некои од најпопуларните алатки за онлајн презентација:

1. PowerPoint Online

PowerPoint Online presentation softwarePowerPoint Online presentation softwarePowerPoint Online presentation software

Многу луѓе не сфаќаат дека има бесплатна верзија на PowerPoint достапна. Ова може да биде особено голема опција за учениците кои можеби имаат еднократна или ретка потреба да креираат презентација и не можат да си дозволат да купат претплата за Microsoft Office.

Забелешка: Важно е да се напомене дека оваа софтверска алатка не е наменета за деловна употреба.

Производите на "Мајкрософт" се широко користени. Бидејќи овие алатки се толку популарни, многу луѓе се запознаени со изгледот на софтверот и командите. Тоа помага да се направи PowerPoint Online лесно да се научи да се користи. Плус, можете да го надградите до премиум PowerPoint алатката ако ви требаат повеќе функции.

PowerPoint Online вклучува многу (но не сите) карактеристики на својот премиум партнер. Можете да го форматирате текстот, да користите анимации и да вклучите други графички елементи. Бидејќи тоа е веб-базирани, постојат и функции за соработка и облак складирање.

Сепак, постојат некои ограничувања. На пример, не можете да користите PowerPoint Online освен ако немате Интернет пристап. Некои прегледи не се достапни. Вие сте ограничени на вградени теми, иако можете да увезете презентација со тема од трети страни. И можете само да вметнете аудио и видео датотеки преку YouTube. Постојат и други разлики.

PowerPoint обезбедува многу документи за помош и статии на своите корисници. Алатката, исто така, вклучува онлајн помош во форма на Tell Me алатка. Плус, можете да најдете многу статии и ресурси на трети страни на PowerPoint, како што е овој Tuts + туториал:

2. Google слајдови

Google Slides online presentation softwareGoogle Slides online presentation softwareGoogle Slides online presentation software

И покрај тоа што е бесплатна, функциите на Google Slides ги претставуваат конкурентите на софтверските алатки со врвна презентација. Тоа е алатки за соработка во реално време го прават тоа идеално за време. Google Slides исто така е одлична опција ако имате намера да ја објавите вашата презентација онлајн. Плус, иако Google Slides е алатка базирана на облак, можете да ги промените поставките за да ја користите додека сте offline. Ако размислувате да користите Google Слајдови, оваа статија објаснува како таа се споредува со поскапи алатки:

Канцеларискиот пакет на Google се зголемува во популарноста. И може да се надополни со премиум верзија на канцеларискиот пакет доколку вашите потреби се зголемат. Исто така, лесен за учење е и слајдовите на Google. Google има корисни онлајн документација, како и документација за помош во секоја канцеларија алатка, вклучувајќи ги и Google Слајдови. Плус, постојат голем број на ресурси од трети лица кои може да ги имате, како што е нашето упатство за тоа како да користите Google Слајдови:

Кога ќе се регистрирате за бесплатна сметка на Google, добивате пристап до сите алатки на Google Диск - вклучувајќи ги и Google Slides.

Еден од начините да се осигурате дека вашата презентација на Google Slides се издвојува е да користите професионален образец како оние што ги нудат Envato Elements или Graphic River. За врв на некои од најдобрите теми за презентација на Google Слајдови, погледнете:

3. Keynote

Keynote presentation toolKeynote presentation toolKeynote presentation tool

Ако сте купиле Mac компјутер во последно време, најверојатно дојде со софтверот Keynotes на Apple веќе натоварен. Исто така, достапно е бесплатно да се преземе за iOs уредите од iTunes App Store. Корисниците на компјутерот сега можат да ги гледаат или да ги уредуваат воведни презентации онлајн со iCloud веб-страницата.

Ако имате Mac, веројатно ќе го најдете лесен за користење. Тој е добро интегриран со платформата Mac, што го олеснува вградувањето на слики и мултимедија во вашата презентација. Една неодамнешна надградба додаде подобри можности за соработка на Keynote.

Доаѓа од Apple, Keynote е добро документиран. Има добра техничка поддршка и други ресурси од Apple и од трети страни. За да дознаете повеќе за Apple Keynote, прочитајте ја оваа Tuts + статија:

Професионално презентирање на професионални слајдови брзо и лесно преку дефиниција од третиот дел, како што се оние достапни преку Envato Elements или Graphic River. Еве еден поглед на некои популарни главни презентации шаблони:

4. Prezi Basic

Prezi presentation softwarePrezi presentation softwarePrezi presentation software

Прези е популарна алатка за пишување презентации позната по графичкиот интерфејс и нејзиниот нелинеарен пристап кон презентациите. Алатката за зумирање е импресивна. Плус, постојат упатства и други помагала кои ќе ви помогнат да научите како да ја користите. Нејзината популарност расте, што значи дека има и поголем број достапни ресурси од трети лица.

Можете да го пробате Prezi бесплатно со користење на основната верзија или со пријавување за Prezi basic, или за бесплатен пробен период на една од другите верзии.

5. LinkedIn SlideShare

LinkedIn SlideShare presentation toolLinkedIn SlideShare presentation toolLinkedIn SlideShare presentation tool

LinkedIn SlideShare не е алатка за презентирање на презентации, туку е бесплатна алатка за споделување презентации. Но, ако треба да го добиете слајдшоуто пред голема професионална публика, вреди да се знае. Во моментов, постојат милиони корисници на SlideShare, од кои многумина се бизнис професионалци.

SlideShare е лесен за користење и има одредена помош во рамките на алатката. Бидејќи SlideShare расте во популарност, исто така има се поголем број на трети лица ресурси и упатства. За да дознаете повеќе за SlideShare, проучете:

Најдобри бесплатни онлајн презентации на софтверски алатки - други алатки

Додека софтверот за бесплатна онлајн презентација подолу не може да биде толку добро познат како дел од софтверот за презентации наведени погоре, многу од овие пакети имаат карактеристики кои се споредуваат со нивните познати колеги.

Многу од овие алатки се ограничени во карактеристики на слободно ниво, но нека ви се надгради на повеќе премиум верзија ако вашите потреби се промени. Некои бесплатни алатки може да прикажуваат реклами или да бараат вашата презентација да го вклучи нивното лого или името на компанијата.

Ајде внимателно да разгледаме:

6. Zoho Show

Zoho Show presentation softwareZoho Show presentation softwareZoho Show presentation software

Zoho Show е дел од популарниот канцелариски пакет за продуктивност. Според веб-страницата, бесплатната верзија на овој канцелариски пакет е достапна за тимови до 25 корисници, што е великодушно за слободен софтвер. Бесплатната верзија, исто така, нуди некои убави дополнителни функции за тимови, како што се безбедна соработка со датотеки и разговор во апликацијата.

Zoho Office Suite нуди доста поддршка, со база на знаење, статии и многу повеќе.

7. FlowVella

FlowVella presentation softwareFlowVella presentation softwareFlowVella presentation software

FlowVella (порано Flowboard) е дизајниран да работи онлајн со мобилни уреди, но има и верзија достапна за Mac. Лесно се вклопуваат мулти-медиа и други онлајн содржини во вашата презентација. Најновата верзија исто така вклучува влечење и пад. Презентациите исто така лесно се делат преку URL линкови.

FlowVella е силен избор на алатки за презентација со поддршка и помош на компанијата. Во моментов, нема многу ресурси од трети страни. Бесплатната верзија ви ограничува на четири јавни текови (презентации). Големината на презентацијата е ограничена на десет слајдови.

8. LibreOffice Impress

LibreOffice presentation softwareLibreOffice presentation softwareLibreOffice presentation software

Импрес е дел од LibreOffice (базиран на OpenOffice), кој е слободен софтвер со отворен код. Како таква, нема достапна премиум верзија, што не може да биде проблем за вас бидејќи Импрес позитивно се споредува со многу алтернативи.

Кога LibreOffice 5.3 беше издаден во 2017 година, LibreOffice, исто така, ја направи LibreOffice онлајн достапна. За да го користите, ќе треба да го инсталирате на вашиот сопствен сервер.

Како што може да се очекува за софтвер со отворен код, LibreOffice има голема заедница. Ова значи дека постојат неколку трети лица ресурси и упатства на располагање.

9. Ludus

Ludus online presentation softwareLudus online presentation softwareLudus online presentation software

Нова алатка за презентирање која ветува е Лудус. Тој е дизајниран со креативност и мрежа во умот, така што лесно можете да интегрирате содржини од други веб сервиси, како што се YouTube, Vimeo, DropBox, GIPHY и многу повеќе. Исто така, добива некои убави алатки за дизајн, вклучувајќи ја можноста за да испраќате фонтови, да се вклопуваат бои, да користите преклопувања и многу повеќе.

Бидејќи Лудус е толку нов, нема многу ресурси од трети страни, како што се статии и упатства. Меѓутоа, главната страница вклучува корисни видеа кои илустрираат како да се користат некои од главните карактеристики кои треба да им помогнат на новите корисници да забрзаат.

Со бесплатна верзија, еден корисник може да креира до 20 презентации бесплатно со пристап до сите функции за уредување на премиум верзиите.

10. Niftio

Niftio online presentation software toolNiftio online presentation software toolNiftio online presentation software tool

Niftio е релативно нов, така што нема многу ресурси од трети лица. Но онлајн статии за помош и база на знаење се достапни на нивната веб-страница.

Целосната верзија на оваа презентациска софтверска алатка е бесплатна додека е во бета тестирање. Niftio нуди многу конкурентни карактеристики. На пример, можете да креирате мазни транзиции помеѓу слајдовите. Постојат повеќе начини за извоз и споделување на вашата презентација. И паметниот покажувач на Niftio ви овозможува да ја прикажете вашата презентација на кој било уред.

11. PowToon

PowToon presentation softwarePowToon presentation softwarePowToon presentation software

PowToon ви дава можност да креирате анимирано видео наместо статична, слајд-базирана презентација. Дури и на бесплатно, основно ниво добивате пристап до некои убави карактеристики. Основните корисници добиваат до 100 MB складирање и можат да создадат видео од пет минути.

Страницата на PowToon вклучува статии за помош и вежби за да ви помогне да научите да ја користите оваа алатка брзо. Плус, постојат многу трети лица упатства на располагање.

12. Speaker Deck

Speaker Deck online presentation software toolSpeaker Deck online presentation software toolSpeaker Deck online presentation software tool

Speaker Deck е бесплатна алатка во сопственост на GitHub. Иако не е алатка за презентирање на презентации, можете да ги вчитате вашите презентации како PDF датотеки и ќе ги претворат во формат на слајдшоу. Потоа можете да ја споделите вашата презентација преку веб-страницата на Speaker Deck или да ја вградите во друга веб-страница.

13. Visme

Visme presentation software toolVisme presentation software toolVisme presentation software tool

Веб-страницата Висма вклучува бројни ресурси, како што се вежби и корисна база на знаење.

Visme е повеќестран алатка. Не само што можете да креирате презентации, но исто така можете да направите инфографика, графикони и социјална графика. Додајте видео или аудио или анимирајте објект во вашата презентација за да го направите поинтересен. Со бесплатна верзија на Visme, можете да создадете до три проекти и исто така добивате 100 MB складирање. Можете да го преземете вашиот проект како .jpg или .png датотека.

14. WPS Presentation

WPS Presentation softwareWPS Presentation softwareWPS Presentation software

Презентацијата на ВЕЦ е дел од бесплатниот канцелариски пакет кој исто така вклучува Writer и табеларни пресметки. Ако ја изберете оваа опција, ќе најдете дека е многу слична со популарниот софтвер за канцелариска работа, како што е MS Office. Дури и со бесплатна верзија добивате 1G облаци базирани складишта. Можете исто така да го користите на до три уреди (еден десктоп уред и два мобилни уреди).

Веб-страницата на WPS Office вклучува онлајн помош, која може да се пребарува, корисен блог и други корисни ресурси.

15. authorSTREAM

authorSTREAM presentation toolauthorSTREAM presentation toolauthorSTREAM presentation tool

Како SlideShare, авторотSTREAM ви овозможува да ги споделувате подигнатите презентации онлајн со поширока публика. Со бесплатна верзија, големината на презентацијата, вашата поставка и складирање на интернет е ограничена на 100 MB. Исто така, со бесплатна верзија можете да конвертирате една PowerPoint презентација на видео. Некоја поддршка е достапна преку компанијата, но не најдов многу трети страни или статии.

16. Genially

Genially presentation softwareGenially presentation softwareGenially presentation software

Овој софтвер за презентација е специјализиран за да ви овозможи да креирате интерактивна содржина. Исто така, има многу анимациски ефекти. Не само што можете да го користите Genially за креирање онлајн презентации, можете исто така да креирате инфографика и други интерактивни проекти.

Повеќето луѓе треба да го најдат овој софтвер лесно за учење. На веб-сајтот вклучува често ажурирани блог со некои корисни совети и јас исто така можев да најдам некои трети страни за оваа презентација софтверска алатка.

Дополнителен ресурс: Бесплатно превземање на е-книги (PDF)

Исто така, бидете сигурни дека ја преземете нашата нова eBook за правење големи презентации. Тоа ќе ви помогне со целосниот процес на презентација. Научете како да ја напишете вашата презентација, да го дизајнирате како про, и да го подготвите за да ги презентирате силно.

Free PDF Presentation eBookFree PDF Presentation eBookFree PDF Presentation eBook

Заклучок

Не дозволувајте ограничен буџет да ве заштити од креирање презентации што ви се потребни. Само што научивте што да барате во онлајн презентациска софтверска алатка.

Ние исто така споделивме 16 бесплатни онлајн презентации софтверски пакети. Еден од нив е обврзан да биде вистински за вас.

Среќно со вашата презентација!

Advertisement
Did you find this post useful?
Want a weekly email summary?
Subscribe below and we’ll send you a weekly email summary of all new Business tutorials. Never miss out on learning about the next big thing.
Start your 7-day free trial*
Start free trial
*All Individual plans include a 7-day free trial for new customers; then chosen plan price applies. Cancel any time.