Unlimited PowerPoint templates, graphics, videos & courses! Unlimited asset downloads! From $16.50/m
Advertisement
 1. Business
 2. Careers

Како да се добие Видео Интервју и да се најмени (Ultimate Водич)

by
Read Time:12 minsLanguages:

Macedonian (Македонски јазик) translation by Stefan Nikolov (you can also view the original English article)

Интервјуата за работа се доволно застрашувачки, но интервјуто на веб камерата во средината на вашата дневна соба додава сосема нов слој непријатност и сложеност кон веќе напната ситуација.

За жал, видео интервјуа се здобива со популарност меѓу работодавачите, бидејќи тие се побрзи и поефтино да се постават во споредба со состаноците на телефон и во лице. Вие само треба да се навикнете на него ако сте сериозни во врска со вашето барање за работа.

Video job interviewVideo job interviewVideo job interview
Ако сте лов на работа, можеби ќе треба да учествувате во видео интервју за работа. (Извор на слика: Енвато Елементи)

Овој водич ќе ви помогне со се што ви треба да знаете за да изгледате добро и да звучи добро на камерата. Ќе дознаете за различни типови видео интервјуа, како да се облекувате соодветно за видео интервју, па дури и за телото на телото - во суштина се што треба да знаете за да имате успешна видео интервју за работа.  Ние дури и ќе споделиме некои општи прашања за видео-интервју за да ви помогне подобро да се подготвите.

Што е дигитално интервју? 2 Видови видео интервјуа

Ако не сте запознаени со интервјуа со видео разговор и со други видови онлајн-интервјуа, можеби се прашувате: што е дигитално интервју?  Дигитално интервју е друго име за видео интервју за работа. Интервјуто за интервју за видео може да земе една од двете форми: во живо или претходно снимено.

Интервјуата во живо се изведуваат преку алатки за видеоконференции, како што се Google Hangouts, Skype или SaaS специјално дизајнирани да спроведат видео интервјуа, како што се HireVue и SparkHire.

Во случај на претходно снимени интервјуа, ќе добиете врска која ќе ве пренасочи на страница каде што можете да ги снимите одговорите на стандардизирана листа на прашања што работодавачот ги бара од сите кои аплицираат за истата улога. Кандидатите често се даваат околу две минути за да го разгледаат секое прашање, а потоа уште неколку минути за да го дадат својот одговор на камерата.  Бидејќи интервјуто не се спроведува во реално време, апликантите имаат било каде од два дена до една недела за да го комплетираат во свое време. Некои работодавци дури и им дозволуваат на кандидатите повторно да го земат видео интервјуто ако се збркаат или не се уверени во нивната испорака.

10 Совети за видео интервју

Како интервјуа во телефон и телефон, видео интервју е нешто што треба да се подготвиш, но на поинаков начин. Овој пат носењето на вистинската облека не е единствената загриженост, бидејќи има повеќе технички аспекти и етикета за интервју за видео конференции која треба да се разгледа.

1. Први веб камера и микрофон однапред

Исчистете го леќата на вашата веб-камера за да не изгледате замаглени на камерата, а потоа да го побарате најлесниот агол за да го поставите.  Во повеќето случаи, најдоброто место за веб камерата е веднаш над вашата око-линија со камерата која покажува малку надолу, па го зафаќа целото лице.  Ако користите лаптоп, ставете го на врвот на неколку книги за да го издигнете над вашето око-линија.

Проверете дали вашиот микрофон е подготвен пред интервјуто. Снимете неколку секунди од вашиот глас за да проверите дали микрофонот јасно го доловува гласот, а потоа прилагодете го позиционирањето и ефектите колку што е потребно.

Без разлика дали користите самостоен микрофон или лаптоп микрофон, запомнете дека не треба да го докопате или да се приближите до микрофонот само за да добиете јасно снимање.  Ќе направите видео-интервју, па интервјуерот ќе види дали ќе го нападнат микрофонот, и тоа не е добра работа за да ги видат. Слашувањето не е добар знак за доверба во вид на интервју за работа.

Тренерот за интервјуа Маргарет Буј додава: "Микрофон може да ги собере и да ги засили звуците кои обично не се забележани за време на состаноците во лице, па затоа избегнувајте менување документи или пишување за време на интервјуто."

2. Обезбедете доволна интернет брзина

Проверете дали вашата интернет конекција е брза и стабилна, идеално 10Mbps или побрзо. Одете на OoklaSpeedtest за да ја проверите брзината на интернет ако не сте сигурни колку брзо е.

Поврзете го вашиот лаптоп или компјутер директно на вашиот рутер користејќи мрежен кабел, ако е можно, за да обезбедите стабилно поврзување. Ако вашата домашна интернет-врска е споделена со вашето семејство или со цимери, побарајте од нив да не пренесуваат видеа или да преземаат големи датотеки за време на интервјуто.

3. Изберете ја вистинската средина

Изберете чиста заднина за вашето видео интервју, по можност оној кој не покажува многу лични предмети.

Избегнете ги областите со надземно осветлување во близина на вас, бидејќи тоа може да фрли сенка врз твоето лице. Ставете мала ламба за да додадете странично осветлување кога камерата ќе ве фати, бидејќи обично се работи за чудеса за да се неутрализираат сенките фрлени од надземното осветлување.  Спроведете тест на вистинското место каде што планирате да имате видео интервју за да проверите дали осветлувањето добро функционира.

MichelleRiklan, кариера тренер и управен директор на Riklan ресурси, додава: "Стави ги домашните миленици и децата во посебна просторија ако го правите интервјуто дома за да избегнете одвлекување".

4. План за баговите

Имајте резервна веб камера, лаптоп или мобилен телефон, микрофон и Wi-Fi конекција, па можете да замените нешто што може да се прекине за време на интервјуто на вашиот веб камера. Информирајте го интервјуерот дека ќе го користите вашиот телефон во случај да имате проблеми со поврзувањето.

Преземете ја апликацијата или софтверот што ќе се користи за интервју однапред, и проверете дали работи за вашиот примарен и резервен уред.

5. Облекувајте соодветно и избирајте ги боите што се компатибилни со фотоапаратот

Вообичаениот совет за облекување за интервју за работа важи овде: не носете ништо зашеметено и емулирајте го кодексот за облекување на компанијата. Облека за камерата е малку незгодно иако, така што исто така треба да се размислува за она што работи добро на екранот:

 • Не носете ништо бело, бидејќи тоа може да се појави премногу светло и да го одвлекува вниманието на камерата, особено ако имате дополнителни светла што ви се насочени кон вас.
 • Не носете чиста црна боја бидејќи веб камерата ќе се обиде да ја надомести таа темнина, предизвикувајќи да изгледате исплашено поради премногу изложеност.
 • Останете подалеку од отпечатоци и зафатени обрасци, бидејќи тие го земаат фокусот подалеку од вас.
 • Обидете се да не носите високо контрастни бои.
 • Одете за меки цврсти бои, како што се длабоки сини или канелени. Светли бои може да се појават неприродно на камерата и да влијаат на тоа како вашата боја на кожата изгледа на екранот.

Долниот дел од телото можеби не е на камера, но никогаш не знаете дали може да се појави ситуација која бара да застанете. Што ако вашата интернет конекција се намалува?  Што ако вашиот микрофон престане да работи и ви треба уште еден? Вие не сакате ризикот од неочекувано да се покривате додека стоите.

6. Совети за видео интервју со видео-контакт

Одржувањето на контакт со очите на камерата не е исто како личното, бидејќи нема да гледате во друга личност, ќе гледате на екранот.

Каде лицето на интервјуерот е на екранот и позицијата на вашата веб-камера влијае на контактот со очите. На пример, лицето на интервјуерот може да биде на десната страна на вашиот екран, бидејќи на вашиот лаптоп има друга апликација.  Бидејќи твоите очи природно ќе бидат привлечени кон лицето на интервјуерот, на камерата ќе изгледа како да разговарате со некој покрај вашиот лаптоп затоа што не гледате директно во веб-камерата.

За да го избегнете ова, променете го големината на екранот на видео интервјуто и потоа ставете го што е можно поблиску до вашата веб камера. На овој начин, кога ќе го погледнете лицето на лицето на интервјуерот, исто така ќе ја разгледате веб камерата, давајќи впечаток на вистински контакт со очите.

7. Одржување на положбата

Видео интервјуата не го покажуваат вашето долен дел, така што нема потреба да се грижите за нозете или нозете. Додека седите правилно, добро си.  Можеби ќе треба да ја прилагодите висината или аголот на столот, така што нема да изгледате како да седите предалеку назад на камерата.

8. Чувајте го јазикот на телото и движењата во рамката на фотоапаратот

Gesturing додека зборувате е во ред, се додека тоа не е толку што го привлекува вниманието од она што го кажувате. Имајте на ум дека гестовите на вашите раце се содржани во опсегот на фотоапаратот, освен ако не сакате вашите емпатични гестови за раце да изгледаат чудно, бидејќи другата страна не може да ги види вашите раце.

9. Дозволете еднократно одлагање за наизменично поврзување

Земете една секунда пред да одговорите на прашањата на интервјуерот за видео интервју во живо за да не се прекинувате во случај вашето онлајн врска да заостанува.

10. Чувајте го вашето лице бесплатно

Дали знаете зошто актерите носат шминка на екранот? Бидејќи осветлувањето и визуелниот сјај од камерата може да ја направат половата Т-зона полоша.  Можете лесно да го избегнете ова со примена на некаков лабав прав или со употреба на хартија за масло, ако не сакате да носите шминка.

Избегнувајте да носат очила, па интервјуерот може да ги види твоите очи, наместо чудниот отсјај што ќе го одрази одразот на камерата. Ако имате слаб вид, носете контакти или отсјај со отсјај.

10. Користете бележник за белешки

Вие не сте 100% пред интервјуерот, па затоа е во ред да имате белешки. Само чувајте го суптилно кога ќе ги прочитате, бидејќи регрутер може да видат дали очите продолжуваат да одат на друго место додека зборувате.

Некои информации што можеби ќе ви бидат потребни за време на интервјуто:

 • Се повикува на неколку приказни кои ќе ја зајакнат вашата апликација, како што се гордоста и вештините што го прават најдобриот кандидат за работа
 • Практикуваше одговор на заедничките прашања за интервју
 • Важни забелешки во врска со позадината на компанијата
 • Што ќе кажете кога ќе го прашате за вашата посакувана плата
 • Твојата биографија

Дали вашата биографија е пренатрупана за да прочитате на прв поглед? Ако не можете да ги најдете информациите што ви се потребни за украдени погледи на вашето видео-интервју, како можете да очекувате регрутер кој не ја видел вашата биографија пред да ги пронајдете главните моменти од вашата кариера?  Дајте ја вашата биографија преуредување или целосно да го напишете во зависност од тоа колку време имате. Еве некои информации кои ќе ви помогнат да ја ажурирате вашата биографија:

Типични прашања поставени за време на видео интервју

Видео интервјуата, во повеќето случаи, се спроведуваат наместо првиот скрининг интервју, така што прашањата не се дизајнирани да ве оспорат. Во овој момент, тие само сакаат да се запознаат со вас и да се осигурате дека ги имате потребните вештини за работа.

Ќе ви бидат поставени прашања што се типични за првото интервју, како што се оние наведени подолу. Вежбајте како ќе одговорите на овие прашања за да ги задржите вашите одговори содржајни, особено ако вашето видео интервју е претходно снимено бидејќи тие видови на интервју имаат временско ограничување.  Ако вашиот одговор е премногу долг, можеби нема да имате доволно време да го кажете она што го сакате во видеото за интервју за работа.

1. Зошто си идеален кандидат за оваа работа?

Обидете се да ги покриете следните точки со краток одговор. Ако е можно, кажете приказна што ги вклучува сите три елементи за да му даде на интервјуерот примери за тоа што те прави идеален кандидат.

 • Вашите вештини
 • Резултатите што можат да очекуваат од вас
 • Она што ве прави одлично културно погодно за нивниот тим

2. Зошто се пријавивте за оваа улога?

Одговорете го ова од позиција на сила, а не од слабост. Тоа значи дека не треба да се спомене каква било неправда или неуспеси што сте ги доживеале, како на пример како не сте промовирале или како ви е здодевно со вашите тековни задачи.  Ваквите жалби не само што ќе ви направат измамнички и право, туку исто така го оспорува вашиот кредибилитет како голем кандидат.

Се фокусира на позитивната страна зошто си заминуваш. Затоа, наместо да зборувате за вашите лоши искуства, споменете ги возбудливите можности со кои се надевате, како што се учење нови работи или растења во нова организација.  Тоа помага ако сте направиле претходно истражување за компанијата да го потврди вашиот одговор.

Примери:

Што да истражување

Како можете да го користите за време на видео разговор

Големината на компанијата и проектираниот раст или големината на индустријата

Се спомене како сте во потрага за можност во растечка индустрија или компанија во првите редови на индустријата.

Нови вештини што може да ги научите на работа (не се потребни за работа, но добро е да имате)

Нагласете го вашиот интерес за вештини за учење кои можат да ја надополнат вашата работа. На пример, графички дизајнери со искуство во кодирањето може да прават добро како развивачи на веб-страници или графички дизајнери еден ден.

Промотивни можности

Повторете ја вашата подготвеност да работите напорно, за да можете да се качите на кариерата во компанијата.

3. Каква работна средина преовладувате?

Испитаниците го поставуваат ова прашање за да одредат дали ќе се вклопите или се судрите со вашите потенцијални соиграчи. Како примамливо, како што е да се каже она што интервјуерот сака да го слушне, тоа не е во ваш најдобар интерес.  Ако не сте задоволни да работите во огромна компанија со воспоставена хиерархија затоа што ја претпочитате слободата на мал тим, треба да бидете искрени за тоа.  Вие нема да бидете среќни во работата каде што воспоставените норми се против вашата личност и склопот на стилот на работа во секој случај.

4. Кажи ми за себе

Интервјуерот може да биде пријателски, но тие всушност не се заинтересирани да слушнат за вашиот личен живот кога го поставуваат ова прашање. Тие сакаат да знаат што можете да ги донесат на масата кога сте ангажирани, па искористете ја оваа прилика да ги сумирате вашите вештини и искуство, особено оние што беа премногу долго за да ги вклучите во вашата биографија.

5. Каде се гледате себеси за 5 години?

Одете на интервјуерот преку целите на вашата кариера во рамките на компанијата. Работодавците сакаат да ангажираат луѓе кои сакаат да направат нешто од себе, бидејќи знаат дека тоа е определбата и напорна работа на луѓе како оваа, што исто така ги зголемува бизнисите.

Обидете се да не ги спомнувате семејните планови и бизнис плановите бидејќи таквите конфликтни интереси не одат добро во некои компании. Секако, некои извршни директори и компании кои размислуваат за напредување се подготвени да ги поддржат личните цели на својот вработен, но никогаш не можете да кажете каква компанија се пријавувате за време на првичното интервју на веб камерата.  Не вреди да се ризикува, и покрај тоа, компанијата може да биде поддржувачка, но интервјуерот може да размислува двапати за да ве ангажира откако ќе сфатат дека ќе поднесете оставка веднаш штом ќе започне работата на вашата страна. Еве неколку упатства кои можат да ви помогнат да се подготвите за видео разговор (или било кој друг вид на интервју):

Научете како да направите видео интервју сега

Методите за барање работа и интервју ќе се променат како напредува технологијата. Значи, ако сте сеуште непријатно со технологијата што се користи за интервјуа за видео разговор, треба да почнете да го учат својот пат околу нив, додека видео интервјуата сè уште не се практични во сите околности.

Advertisement
Advertisement
Looking for something to help kick start your next project?
Envato Market has a range of items for sale to help get you started.