Advertisement
 1. Business
 2. Webinars

15+ Најдобар онлајн во живо на Webinar софтвер за 2018 (бесплатно + платени)

Scroll to top
Read Time: 12 min
This post is part of a series called How to Make Successful Webinars (Ultimate Guide).
How to Create Webinar Landing Pages (That Get Registrations)
How to Design Killer Webinar Slide Decks (With PowerPoint PPT Templates)

Macedonian (Македонски јазик) translation by Stefan Nikolov (you can also view the original English article)

Webinars може да биде одличен начин да генерирате интерес за вашиот производ или услуга. Тие исто така можат да се користат за обука, групни состаноци и промоции на производи. Но, наоѓањето на вистински webinar софтвер може да биде предизвик.

Со право webinar алатки, можете да ангажирате вашата публика и да се создаде значајна врска со webinar учесниците. Значи, важно е да се избере внимателно.

Online webinarOnline webinarOnline webinar
Webinars, исто така, може да се користи за обука, групни состаноци и промоции на производи. (Извор на слика: Енвато Елементи )

Во оваа статија, јас дадам преглед на повеќе од 15 од најдобрите бесплатни и премија онлајн webinar софтвер на располагање. Јас, исто така ќе разговараат за некои функции што можеби ќе сакате да барате во вашиот избор на webinar софтвер. Исто така ќе научите малку за она што го прави одличен webinar и јас ќе ве упати на дополнителни ресурси за да ви помогне да научите уште повеќе за webinars.

Како да го најде вистинскиот алатник Webinar за вас

Без разлика дали сте бизнис, организација, старт-ап или индивидуа, сакате да го пронајдете вистинскиот webinar софтвер за вашите потреби. Сепак, потребите на webinar се разликуваат во зависност од тоа зошто планирате webinar. Во овој дел јас набројам некои од заедничките карактеристики кои бизнисите и другите бараат при изборот на webinar софтвер. Вашите сопствени потреби може да се разликуваат.

Еве некои карактеристики и можности што можеби ќе ги сакате во вашата webinar алатка:

 1. 1. Безбедност . Во зависност од целта на вашата webinar алатка, можеби ќе сакате да го ограничите пристапот до вашиот webinar. Вие исто така може да сакате да ја задржите листата на учесници приватни, како и нивните контакт информации. Ако наплаќате за вашиот webinar, ќе сакате да ги задржите информациите за плаќањата на учесниците безбедни.
 2. Број на учесници . Многу webinar платформи одредување на цените делумно врз основа на бројот на webinar присутните. Ова има смисла, бидејќи повеќе учесници бараат повеќе ресурси. Ќе сакате да изберете webinar платформа која може да се приспособат и на планираниот број на учесници и вашиот буџет.
 3. Ангажман на публиката . Разликата меѓу одличен веб-сајт и досаден вебинар често е степенот на ангажман на публиката. 1. Добар webinar софтвер вклучува алатки за да ви помогне да комуницирате со вашата публика, како што се способноста за користење на разговор, анкети и прашалници, и Q & A сесии за време на вашиот webinar.
 4. Споделување на екран . Способноста да ги покажете вашите посетители што се наоѓа на екранот може да биде важно за обука на webinars. Функцијата е исто така корисна ако го користите вашиот webinar за да пазар софтвер или онлајн алатки. Внимателно размислете дали ви треба оваа функција во вашата webinar софтверска алатка.
 5. Рекорд . Многу webinar домаќини сакаат способност за снимање на webinar. Ова може да биде корисно ако сакате да го разгледате webinar. Вие исто така може да сакате да го репродуцирате снимањето на webinar на вашата веб-страница или на интернет. Некои webinar алатки автоматски снимање webinars.
 6. Анализа . Способноста за мерење и следење на податоци поврзани со вашиот webinar може да биде корисно. Но, бидете внимателни при изборот на webinar платформа која ја нуди оваа функција. Осигурајте се дека аналитиката понуди мерка што ви се потребни за мерење.
 7. Техничка поддршка . При изборот на било која онлајн или софтверска алатка, важно е да се разгледа достапноста на техничката поддршка. Техничка поддршка може да биде корисна ако нешто тргне наопаку или ако имате само прашање додека го поставувате вашиот webinar.

Ова се само некои од функциите што можеби ќе сакате да ги разгледате кога ќе направите споредба на webinar софтвер. Сега кога разговаравме што да бараме во алатката за webinar, ајде да погледнеме што прави одличен webinar.

Она што го прави голем вебинар?

Ако планирате webinar, сакате да бидете сигурни дека вашиот webinar е успешна. Всушност, сакате вашиот webinar да биде одлично.

Еве четири работи што треба да ги направите за да создадете одлично искуство за webinar:

 1. Фокусирајте се на вашата публика . Прво на сите, бидете сигурни дека ќе се разбере со кого се обидувате да комуницирате во вашиот webinar. Дознајте што веќе знаат и што треба да знаат и им го нудат на интересен начин.
 2. Добијте врвна содржина . Осигурајте се дека вашиот webinar нуди тековни информации кои се корисни и релевантни за вашата публика. Дали истражувањето е потребно за да им се обезбеди информација што всушност може да ја користат.
 3. План и пракса . Ако вашиот webinar ќе биде во живо, планирајте го за време кога знаете дека поголемиот дел од вашата публика ќе биде достапна. Откако ќе поставиш време и ја креираш вашата жива webinar содржина, не заборавајте да се практикуваат оди преку него.
 4. Промоција . Сега кога имате планирано вебинар, треба да го промовирате. Испратете ги поканите за регистрација преку е-пошта, социјални медиуми и други алатки. Исто така, корисно е да испраќате потсетници малку пред веб-сајтовите за оние кои сте регистрирани да присуствуваат.

Дали сакате да дознаете повеќе за создавање на одлично искуство за webinar? Еве неколку упатства кои ќе ви помогнат:

Започнете со голем слајдшоу

Во многу случаи, ќе сакате да вклучите слајдшоу во вашиот webinar. Исто како и во живо презентација, добар слајдшоу може да ги пренесе информациите ефикасно за време на webinar.

Со цел да создадете слајдшоу со внимание, ќе сакате да користите професионално дизајниран шаблони за слајдови. Најдобар начин да го направите тоа е да одберете врвен провајдер што го нуди докажани шаблони на презентација како Енвато Елементи.

Envato ElementsEnvato ElementsEnvato Elements
Ќе најдете над 2.000 шаблони на слајдшоу Envato Elements .

За ниски месечни трошоци, можете да изберете помеѓу стотици различни шаблони за слајдови за добивање на внимание. Со Envato Elements, вие преземате многу шаблони колку што ви треба онолку пати колку што ви требаат. Ќе имате пристап до други дигитални средства, како што се професионално дизајнираните WordPress теми, видео упатства и многу повеќе.

Ако сакаш само еден професионално дизајниран шаблони за слајдшоу , GraphicRiver е одлична опција. Прегледајте низ огромен број шаблони за слајдшоу со привлечен вкус и преземете го оној што го барате за разумен еднократен надоместок.

Live Online Webinar софтверски алатки

Еве еден преглед на некои од најдобрите webinar софтверски алатки што може да ги најдете за да ги испитате. Јас изложив некои од врвните функции за секоја webinar алатка тука, но повеќето од овие алатки содржат и дополнителни функции.

1. Hangouts на Google+

Google HangoutsGoogle HangoutsGoogle Hangouts

Кога станува збор за бесплатни webinar софтвер, Google Hangouts е една од најдобрите опции, ако сте на ограничен буџет. Класичните Google Hangouts се уште се достапни и може да ги задоволат многу потребите на вашиот webinar. Се што ви треба е сметка на Google, која веќе сте ја добиле ако имаш Gmail сметка . Класичните Google Hangouts можат да примат до 25 луѓе. Работи на повеќе платформи. Можете да управувате со кој ќе пристапи на вашето Hangout преку вашиот календар или со контролирање на кој ќе покани.

(За корисниците на G Suite, сепак, Google Hangouts неодамна беше поделена на Разговор на Google Hangouts и Hangouts Meet .)

За да дознаете повеќе за Google Hangouts, погледнете го нашиот водич:

2. Фејсбук во живо

Facebook LiveFacebook LiveFacebook Live

Друга бесплатна опција за webinar софтвер е Фејсбук во живо. Скоро секој има сметка на Фејсбук овие денови, па користењето на Фејсбук во живо има смисла. Како што емитувате, вашите Фејсбук следбеници и пријатели ќе можат да го видат видео во живо. Кога ќе завршите со емитувањето, видеото ќе биде објавено на вашата Фејсбук страница или профил - што значи дека може да продолжи да ја добивате вашата порака таму долго откако вашиот веб-сајт е завршен. Ако ви треба, можете да одредите кој го гледа вашето видео од webinar, објавувајќи го како тајно видео (што значи дека само луѓето кои го добиле URL-то на webinar ќе можат да ги пристапуваат).

3. YouTube Live

YouTube LiveYouTube LiveYouTube Live

Вие не може да мислите на тоа како бесплатно webinar услуга, но YouTube во живо може да се користи за домаќин на webinars. Пред сè, Google Hangouts може да се интегрира со YouTube, за да може да ја прошири својата публика на Google Hangouts преку проследување преку YouTube. Всушност, некои врвни алатки за webinar всушност го користат YouTube во позадина. Кога ќе завршите со проследување на вашето видео, можете да одберете да го објавите. За некои алатки што ќе ви помогнат да направите подобар YouTube вебинар, прегледајте го следново упатство:

4. Skype група повици

SkypeSkypeSkype

Вашата компанија или организација може веќе со користење на Скајп за инстант пораки или телефонски повици, па користењето на тоа за webinars може да има смисла. Во Skype групен повик, можете да вклучите до 25 луѓе во вашиот webinar. До девет лица можат да учествуваат во групен видео повик. Со функцијата за пренос на Skype Meeting (дел од Skype за бизнис) можете да го емитувате вашиот webinar на дури 10.000 луѓе одеднаш. Друга кул функција на Skype која може да биде корисна е споделување на екранот. Можете да ги споделите вашите учесници на webinar да видат што точно правите.

5. Cisco Webex

Cisco Webex webinar toolCisco Webex webinar toolCisco Webex webinar tool

Cisco Webex е една од популарните онлајн средби и алатки за хостинг на настани. Со Webex ќе добиете специфични алатки за токму она што сакате да го направите. Изберете помеѓу хостинг настани за дури 3.000 луѓе, состаноци до 40.000 луѓе, или обука (вклучувајќи тестирање и оценување) до 1.000. Можете да го споделите вашиот екран со учесниците. Контролирајте кој пристапува до webinar со поставување на лична сала за состаноци. Webinar алатка на WebEx исто така вклучува и техничка поддршка.

6. Црна табла соработува

Blackboard for BusinessBlackboard for BusinessBlackboard for Business

Ако неодамна сте земале часови, можеби веќе сте запознаени со Blackboard како алатка за обука. Но, она што многу луѓе не знаат е дека Blackboard има решенија за бизниси, вклучувајќи веб-конференции софтвер. Ако целта на вашиот webinar е обука, ова е одлична опција. Тоа ви овозможува да управувате со регистрација на webinar, да креирате план за обука, да интегрирате видео и друго.

7. GoToWebinar

GoToWebinar webinar toolGoToWebinar webinar toolGoToWebinar webinar tool

GoToWebinar е добро познат по својот софтвер за онлајн средба. Нивната онлајн софтверска алатка е исто толку сигурна и исто толку популарна. Постојат три нивоа на оваа алатка на располагање, врз основа на бројот на учесници на webinar. Ако треба да чувате многу информации за вашиот webinar, ова е добра алатка бидејќи сите нивоа вклучуваат извештаи и анализи. Алатката webinar исто така вклучува и некои убави функции, како што се способноста да се создадат анкети, да вклучуваат материјали и да имаат Q & A сесија. Плус, снимајте го вашиот webinar локално или онлајн.

8. Пренос во живо

Livestream webinar softwareLivestream webinar softwareLivestream webinar software

Livestream е токму она што звучи како: алатка за создавање живост. Но, тоа е исто така корисно како webinar софтвер, бидејќи тоа вклучува способност да се спроведе модерен разговор во реално време. Исто така е корисно ако сакате да пренесувате на Facebook Live или на YouTube. И тоа вклучува анализатор. Една од убавите работи за овој webinar софтвер е дека обуката и поддршката се достапни.

9. WebinarJam

WebinarJam webinar toolWebinarJam webinar toolWebinarJam webinar tool

Друга една од популарните веб-платформи е WebinarJam . Оваа лесна за употреба алатка webinar ви овозможува да контролирате кој учествува во вашиот webinar со заштитени со лозинка webinar соби. Зголемете го ангажманот на вашата публика користејќи интерактивни алатки како анкети и разговор. Исто така, WebinarJamавтоматски го снима вашиот webinar. И можете да добиете webinar аналитика како што се продажбата СЛЕДЕЊЕ, што го прави одлична алатка за маркетинг на webinars. Како врвна алатка за webinar, поддршка е достапна.

10. EverWebinar

Everwebinar automated webinar softwareEverwebinar automated webinar softwareEverwebinar automated webinar software

Ако барате автоматски софтвер за webinar, EverWebinar (од креаторите на WebinarJam ) може да биде она што ви треба. Автоматизираните webinars што ги поставивте со EverWebinar ќе изгледаат како живи webinars. Autoresponders се вградени во овој веб-сајт исто така. Или, можете да одберете да направите автоматски webinar со модератор за разговор во живо. Алатката вклучува анализатор и следење. Плус, поддршката е достапна за да помогне во поставувањето на автоматскиот веб-сајт.

11. Зум

Zoom online webinar softwareZoom online webinar softwareZoom online webinar software

Зум е добра webinar алатка, ако сте на буџет, особено ако webinars што треба да биде домаќин се релативно кратки. На најосновното ниво Zoom webinar софтверот е бесплатен. На основното ниво може да биде домаќин на до 100 учесници и да се одржи состанок од 40 минути. За подолги состаноци или повеќе учесници, неколку планови за премија се достапни. Зум видео конференции карактеристики вклучуваат истовремено споделување на екранот и можете да поставите Збег соби. Онлајн поддршка е достапна, дури и на слободно ниво.

12. ClickMeeting

ClickMeetingClickMeetingClickMeeting

Алатката за веб- навигација ClickMeeting има разновидни планови базирани на бројот на посетителите што ги очекувате, до 5000 учесници. Оваа алатка ви овозможува да креирате анкети и анкети, да имаат функции за разговор, да овозможуваат споделување на екранот. Ви овозможува да ги следите статистиките за вебинар. Уште една убава функција е десктоп споделување. И можете да го снимите вашиот webinar, исто така.

13. Demio

Demio webinar platformDemio webinar platformDemio webinar platform

Кога ги разгледувате webinar платформите, ќе сакате да го погледнете Demio . Овој софтвер нуди различни планови базирани на присутните на webinar. Изберете план од 100 учесници до 1000 учесници (и можеби повеќе). Можете да го споделите вашиот екран, да спроведете анкети и истражувања и многу повеќе. Оваа алатка автоматски ги евидентира вашите webinars. Исто така се вклучени анализи. 24/7 техничка поддршка е достапна, дури и на најосновно ниво.

14. Livestorm

Livestore webinar softwareLivestore webinar softwareLivestore webinar software

Друга една од најдобрите webinar софтверски алатки таму е Livestorm . Овој webinar софтвер може да се смести насекаде од 89 до 500 учесници, врз основа на планот кој го одбирате. Тоа вклучува многу можности за ангажман на публиката, вклучувајќи разговор, базени и Q & A. Исто така поддржува зачувување на екранот .Ограничете кој може да пристапи до вашиот webinar, поставувајќи го како приватен. Анализата на Webinar се вклучени.

15. MegaMeeting

MegaMeetingMegaMeetingMegaMeeting

MegaMeeting v.4 webinar софтверот е моментално во бета верзија, но добива некои ветувачки карактеристики, па заслужува место на нашата листа. Тоа вклучува споделување на екранот, разговор и снимање. Исто така, има безбедни врски со енкрипција од крај до крај и други безбедносни карактеристики.

16. WebinarNinja

WebinarNinja webinar toolWebinarNinja webinar toolWebinarNinja webinar tool

WebinarNinja има план за секаде од 100 до 1000 учесници. Можете исто така да креирате автоматски webinars со кој било план за неограничен број на учесници. Автоматско снимање исто така е вклучено со сите webinar софтверски пакети, како што е можноста за споделување на екрани и инкорпорирање на други интерактивни функции, како што се анкети и Q & A. Сите планови, исто така, вклучуваат техничка поддршка.

Заклучок

Само што ги истражувавте webinar софтверските алатки. Ние разгледавме какви карактеристики можеби ќе сакате во алатката webinar, како и како да креирате одличен веб-сајт. Исто така сте научиле повеќе од 15 различни webinar алатки, вклучувајќи и некои бесплатни webinar софтвер. Подготвен е да направите споредба на webinar софтвер, а потоа е време да се оди напред и да почне планирањето на вашиот webinar. Со среќа!

Advertisement
Did you find this post useful?
Want a weekly email summary?
Subscribe below and we’ll send you a weekly email summary of all new Business tutorials. Never miss out on learning about the next big thing.
Advertisement
Start your 7-day free trial*
Start free trial
*All Individual plans include a 7-day free trial for new customers; then chosen plan price applies. Cancel any time.